Cookies hjälper oss att leverera våra tjänster. Genom att använda den här webbplatsen accepterar du användning av cookies. Vi lagrar inte några personuppgifter. Läs mer.

Media / Produkt- och servicenyheter / Atlas Copco lanserar nya hydrauliska bulkpulveriserare

Atlas Copco lanserar nya hydrauliska bulkpulveriserare

2011-11-02

Atlas Copco Construction Tools lanserar två nya hydrauliska bulkpulveriserare. Tack vare den nya vinklade utformningen är bulkpulveriserarna idealiska för sekundär rivning och ytterligare borttagning av armerade betongelement.

Den breda käften ger enkel materialinmatning vilket gör att arbetet går snabbare och möjliggör ren separation av armering och betong och efterkommande reducering till fraktioner som passar för krossning eller som fyllningsmassa.
 
Den hydrauliska rotationsenheten (tillval) gör det även möjligt att använda BP-bulkpulveriserarna för en effektivare första rivning av tak och väggar.
 
En hög och konstant effekt vid käftspetsarna, även vid nästan stängd käft, hjälper till att demolera strukturer med färre krossningar. De stora käftarna ger hög produktion.
 
Snabbventiler ger högre hastighet. De förkortar cykeltiderna för öppning och stängning, vilket ger lägre bränsleförbrukning under pulveriseringsarbetet.
 
”Våra nya bulkpulveriserare följer vårt koncept för lägre ägandekostnad”, förklarar Wolfgang Hohn, Product Line Manager på Silent Demolition Tools. ”Och den rörliga käftens och husets robusta konstruktion förlänger livslängden under extrema påfrestningar.”
 
Bulkpulveriserare finns tillgängliga för bärare på 18-35 ton.

Öppet bord
Tekniska dataBP 2050BP 2050 RBP 3050BP 3050 R
Bärare, viktklass, t18-2722-2725-3530-35
Arbetsvikt, kg2050260030503850
Käftöppning, max., mm87587510001000
Käftdjup, mm610610650650
Bladlängd, mm190190190190
Skärkraft, övre bladen, t290290365365
Krosskraft, käftspets, t9090115115
Arbetstryck, bar350350350350
Oljeflöde, l/min150-250150-250250-350250-350
Öppning/stängning, sek5,45,45,65,6

Om du vill ha mer information kontaktar du:

Atlas Copco är en industrikoncern med världsledande kompressorer, expandrar och luftbehandlingssystem, gruv- och anläggningsutrustning, eldrivna verktyg och monteringssystem. Med innovativa produkter och tjänster erbjuder Atlas Copco lösningar för hållbar produktivitet. Företaget grundades 1873, är baserat i Stockholm och har en global närvaro i fler än 170 länder. 2010 hade Atlas Copco cirka 33 000 anställda och intäkter på SEK 70 miljarder (EUR 7,3 miljarder). Läs mer på www.atlascopco.com

Atlas Copco Construction Tools är en division inom Atlas Copcos affärsområde Bygg- och anläggningsteknik. Divisionen utvecklar, tillverkar och marknadsför hydraul-, trycklufts- och bensindriven utrustning för demolerings-, återvinnings-, kompakterings-, bergborrnings- och betongtillämpningar. Produkterna marknadsförs och säljs under olika märken via en världsomfattande försäljnings- och serviceorganisation. Divisionen har sitt huvudkontor i Stockholm och produktionsenheter i Europa, Afrika och Asien.